V obsahu môjho článku z 26-09-2016 nazvanom „Odstávka spaľovne OLO“ som hneď na začiatku uviedol takúto formuláciu: „Odstávka spaľovne znamená i to, že po určité obdobie sa odpad, ktorý inak spaľuje sa kontinuálne, sa energeticky zhodnocovať nebude a po zaplnení zásobníka odpadov, tzv. bunkra, je potrebné kontinuálne vznikajúci odpad zlikvidovať inde, uložením na skládku odpadov.“
Vychádzal som z poznatkov, ktoré som v čase dovtedy nadobudol z rôznych materiálov dostupných na internete takých, v ktorých obsahu sa uvádzalo niečo o nakladaní so zmesovými komunálnymi odpadmi v Bratislave počas odstávky mestskej spaľovne a v ktorých sa uvádzalo, že počas odstávky putujú odpadky na skládku odpadov.
Približne v tom čase, ako som tento článok publikoval, som ale pridal i komentár na internetovej stránke OLO k spomínanej aktualite o odstávke spaľovne, v ktorého obsahu ma zaujímali podrobnosti o logistike odpadu počas odstávky. V odpovedi na túto otázku mi pani hovorkyňa spoločnosti OLO podrobne vysvetlila, ako v súčasnosti to prebieha, čo sa deje s odpadom počas odstávky spaľovne. Obsah jej odpovede bol zaujímavý, ale hlavne poukazuje na to, že tá myšlienka, ktorú som zaznamenal v mojom článku z 26-09-2016 o tom, že by bolo ideálne, keby sa odpad počas odstávky spaľovne skladoval len dočasne a následne sa energeticky zhodnotil, to jest nebol uložený na trvalú skládku, sa už realizuje. Teda ak som správne pochopil odpoveď pani hovorkyne.
Na základe tejto skutočnosti žiada sa mi napísať tu pokračovanie môjho článku, aby som toto nejakým spôsobom zachytil, uviedol do súladu s realitou obsah môjho článku.
Z odpovede pani hovorkyne som sa teda mimo iné dozvedel i toto: „Odpad počas odstávky sa, samozrejme, naďalej vyváža z bratislavských kontajnerov, nie je však navážaný do zásobníka spaľovne, ale na dočasné preskládkovanie mimo zásobníka. Následne, po skončení odstávky, dočasne preskládkovaný odpad navezieme späť do zásobníka spaľovne, opäť zvýšime výkon kotlov a spaľovania tak, aby sme ho všetok spálili a súbežne prebieha dovoz nového odpadu do zásobníka.“
Nad takýmto, podľa mňa zodpovedným prístupom spoločnosti OLO k životnému prostrediu, musím vyjadriť spokojnosť.
Ako som už uviedol v predchádzajúcom článku, tak z údajov dostupných na nete sa môžeme dočítať, že ešte v roku 2014 bolo na skládku vyvezených počas odstávky spaľovne niečo cez 6 tisíc ton odpadov, čo je podľa mňa nie zanedbateľné množstvo, ktoré nejakým spôsobom je potenciálnou ekologickou záťažou do budúcnosti, ak má zostať na takej skládke odpadov, ktorá je trvalým úložiskom. V prípade, že v roku 2016 to je tak, že sa energeticky zhodnotí i ten odpad, ktorý bol vyzbieraný a dočasne skladovaný v období jarnej a jesennej odstávky spaľovne, tak by podľa môjho názoru mali putovať na skládky už len nespáliteľné odpady, ako je napr. stavebný odpad a tým by sa opäť výrazne minimalizovalo množstvo odpadov odvezených z Bratislavy na smetiská oproti predchádzajúcemu obdobiu, čo je pozitívna informácia.
Záverom ešte pripájam odkaz na veľmi zaujímavú historickú publikáciu „Brněnské odpadky v čase aneb Kronika společnosti SAKO Brno, a.s.“. Myslím, že podobnú publikáciu by mohla vydať i naša spoločnosť OLO.
Celá debata | RSS tejto debaty